Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-11-21 09:37:59
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały Perfect Space
Popularna reklama głosiła, że aż 9 na 10 wypadków zdarza się w domu. Być może nie jest to do końca prawda, ale ze statystyk jasno wynika, że aż 40 proc. wszystkich wypadków z udziałem dzieci następuje w ich miejscu zamieszkania! Trudno się temu przesadnie dziwić – maluchy nie mają jeszcze wyrobionego instynktu samozachowawczego, a ich ciekawość zdaje się nie znać granic. Dzieci lubią poznawać świat wszystkimi zmysłami, co często miewa dla nich bardzo opłakane skutki, więc to właśnie rolą rodzica jest odpowiednie zabezpieczenie domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza pokoju dziecka?
Przy projektowaniu wnętrz często sięgamy po meble z IKEA. Niestety historia pokazuje, że nie zawsze są one bezpieczne dla małych dzieci. Trzy lata temu głośno zrobiło się o komodach z popularnej serii MALM, które przewracając się, doprowadziły do śmierci trójki maluchów ze Stanów Zjednoczonych. Koncern musiał wypłacić rodzinom wielomilionowe odszkodowania, a ponadto wycofał komody MALM ze sprzedaży w USA i Kanadzie (nadal są dostępne w Polsce!). Tragedii można było jednak łatwo uniknąć, gdyby meble były zamontowane w sposób zgodny z instrukcją.
- Małe dzieci lubią wspinać się po meblach, więc wszelkie niestabilne szafy i komody, których wysokość przekracza 60 cm, powinny być mocowane do ścian – ostrzega Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. - Generalnie projektując wnętrze, warto się zniżyć (dosłownie) do poziomu dziecka i zerknąć, co znajduje się na wyciągnięcie jego ręki. Spenetrowanie domu na czworaka pozwoli nam dostrzec potencjalnie groźne miejsca.
Ze statystyk wynika, że szczególnie newralgiczne są w domu schody. Warto je odpowiednio zabezpieczyć; w końcu upadki stanowią najczęstszą przyczynę wypadków w miejscu zamieszkania. Można na przykład pomyśleć o zamontowaniu na górze i dole schodów specjalnych bramek ochronnych; ich montaż uniemożliwi dzieciom swobodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami.
– Projektując wnętrze, warto zadbać o bezpieczeństwo schodów. Generalnie najbezpieczniejsze w użytkowaniu są schody, które mają krótkie biegi (szereg połączonych ze sobą stopni) i dużą liczbę spoczników między nimi – zaznacza Maciej Balcerek. – Ważne w przypadku mieszkań, w których przebywają małe dzieci, są też odstępy pomiędzy pionowymi tralkami przy schodach – nie powinny wynosić one więcej niż 12 cm, bo przez większy odstęp może się przecisnąć dziecko.
Małe dzieci jeszcze nie wiedzą, czego nie wolno im robić. Dlatego lepiej dmuchać na zimne. Nie stawiajmy obok okien żadnych foteli, łóżek, krzeseł czy stołów, po których malec mógłby się wdrapać na parapet. Ponadto przy projektowaniu wnętrza zrezygnujmy ze szklanych stolików oraz roślin z trującymi liśćmi; nie zaszkodzi też zabezpieczyć wszystkich gniazdek elektrycznych wtyczkami bezpieczeństwa.
Pamiętajmy, że choć wszystkie opisane powyżej zabiegi pozwalają znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu, to tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić czujnego oka opiekuna.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.